sobota, 29 lipca 2017

Kokosowa afera, czyli jak to jest z tym olejem kokosowym

Olej kokosowy jest w ostatnich czasach niezwykle popularny, znajdziemy go na półkach w prawie każdym spożywczaku, co druga osoba się nim zachwyca, a bo to usłyszała w telewizji, że się od niego chudnie, a to pani w aptece poradziła na cholesterol, a trener na siłowni obiecywał, że po nim będziemy mogli góry przenosić. 
Z drugiej zaś strony, dochodzą do nas informacje o tym, że należy uważać z jego spożyciem. Jest to tłuszcz nasycony, a te powinny stanowić ok 10% naszej codziennej diety, a lekarze i kardiolodzy zalecają zmniejszenie ich spożycia. Jak widzi to nauka? Co mówią o tym najnowsze badania? Czy faktycznie olej kokosowy to złoty środek na wszystko, czy może jednak powinniśmy z nim uważać i stosować okazjonalnie? Zapraszam do przeczytania, może akurat uda mi się rozwiać Wasze wątpliwości.

http://s3.party.pl/styl-zycia/zdrowie/odchudzanie-i-diety/olej-kokosowy-329381-article.jpg


Historia oleju kokosowego
Olej kokosowy jest znany od bardzo dawna i mówi się, że może być najstarszym stosowanym tłuszczem.  Stanowi on około 20% olejów roślinnych wytwarzanych na świecie. Najwięcej oleju kokosowego tłoczy się na Filipinach, tuż za nimi znajdują się Indonezja, Indie, Sri Lanka, Malezja i Tajlandia.
W sklepach możemy dostać olej kokosowy rafinowany i nierafinowany, jednak mało kto wie czym są te procesy i co mają na celu.
Rafinacja oleju usuwa wszelkie zanieczyszczenia, które mogły się dostać do niego podczas transportu, uprawy, zbioru kokosa czy w procesie wytwarzania. 
Olej kokosowy rafinowany podgrzewa się do wysokiej temperatury, wykorzystuje się do tego silne substancje chemiczne takie jak np. heksan, następnie olej odbarwia się i poddaje szeregowi zabiegów chemicznych. Olej rafinowany jest trwalszy, ma wyższą niż nierafinowany temperaturę dymienia, co oznacza, że można na nim smażyć, jest też tańszy, ale co za tym idzie uboższy w składniki odżywcze.
Olej kokosowy nierafinowany (virgin) nie jest podgrzewany, a tłoczy się go za pomocą urządzeń mechanicznych. Wynika z tego, że jest on produktem mniej przetworzonym, naturalnym.

Wartości odżywcze
Olej kokosowy, czy rafinowany czy nie, w 100g ma 900kcal, i w 90% składa się z nasyconych kwasów tłuszczowych, głównie laurynowego i mirystynowego. 
 
Co więc wyróżnia olej kokosowy od oleju palmowego, margaryny czy smalcu?
Zawartość średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, znanych jako MCT. Są one metabolizowane w zupełnie inny sposób niż dlugołańcuchowe kwasy tłuszczowe zawarte w produktach wymienionych wyżej. Wchłaniane są one przez żyłę wrotną do wątroby, dostarczają szybko energii, transportowane są w postaci chylomikronów więc nie zwiększają ryzyka miażdżycy. 

Olej kokosowy to również dobre źródło przeciwutleniaczy i tokoferoli. 

https://www.zdrowy-olej.pl/media/wysiwyg/olej-kokosowy-sklad.png


Olej kokosowy a zdrowie
Istnieją badania, w których wykazano, że podawanie 100mg dziennie oleju kokosowego szczurom spowodowało wzrost ich masy ciała oraz zwiększenie stężenia cholesterolu. W innych badaniach wykazano zaś, że olej kokosowy obniżył stężenie cholesterolu LDL i całkowitego, trójglicerydów ale również dobrego cholesterolu HDL. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi jak olej kokosowy wpływa na poziom cholesterolu. Istnieją jednak badania, w których sprawdzano wpływ nierafinowanego oleju kokosowego ogrzewanego oraz surowego na ciśnienie krwi. Okazało się, że olej kokosowy, który został poddany działaniu wysokiej temperatury znacznie podnosi ciśnienie krwi!  Wniosek z tego taki, że jeżeli smażymy na oleju kokosowym, nie róbmy tego na oleju nierafinowanym !

Badania potwierdzają również pozytywny efekt oleju kokosowego na stan zapalny w organizmie. Nie ma znaczenia jednak czy jest on rafinowany czy nie. W obu badanych grupach szczurów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, zmiany zapalne zmniejszyły się. 

Mało tego, olej kokosowy może cofać rozrost komórek rakowych. Badaniu poddano wyizolowane komórki raka płuc, które poddano działaniu oleju kokosowego nierafinowanego, odnotowano spadek ilości komórek średnio o ok. 4%. 
Co więcej, olej kokosowy może działać ochronnie na komórki beta trzustki oraz zmniejszać hiperglikemię. Tak więc polecany jest osobom z cukrzycą i chorobami trzustki. 
Warto też wspomnieć o właściwościach przeciwgrzybiczych oleju kokosowego. Wszystkie gatunki Candida oprócz Candida albicans wykazały wrażliwość na działanie oleju. 

Badanie potwierdzają również pozytywny wpływ oleju kokosowego na redukcję masę ciała u osób z nadwagą i otyłych. 

Jeść czy nie jeść?
Osobiście jestem za tym, aby wprowadzić olej kokosowy do diety, ponieważ niektóre badania potwierdzają jego działanie prozdrowotne, ale jeśli już decydujemy się na jego spożywanie, to wybierajmy olej nierafinowany i starajmy się go nie podgrzewać. Pamiętajmy też o tym, by nie stanowił on głównego źródła tłuszczu w naszej diecie, jest to tłuszcz nasycony, który jednak powinniśmy stosować z rozwagą, a większą ilość w diecie powinny stanowić jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Mimo wielu badań, jest to produkt dość nowy na rynku i nie możemy jednoznacznie stwierdzić jak długofalowo oddziałuje na ludzki organizm. Być może za 20 lat okaże się, że dzisiejsze badania i doniesienia są nieaktualne i tak jest ze wszystkimi produktami spożywczymi, dlatego apeluje o rozwagę i rozsądek. Nie wszystko co modne i nowe jest zawsze dobre. Matka natura oferuje nam wiele źródeł tłuszczy i powinniśmy wybierać te występujące lokalnie takie jak nasz polski rzepak czy len, a olej kokosowy używać w granicach rozsądku.  Znajdzie on też świetne zastosowanie w kosmetyce! Z powodzeniem zastąpi olejek do włosów czy balsam do ust! 
Jestem ciekawa jakie jest Wasze zdanie na temat oleju kokosowego :) 



Williams M.A, Tamai K.T., Hincenbergs I., McIntosh. 1972. Hydrogenated Coconut Oil and Tissue Fatty Acids in EFA-depleted and EFA-supplemented Rats. Journal Nutrition.
Nevin K.G., Rajamonah G. 2004. Beneficial effects of virgin coconut oil on lipid parameters and in vitro LDL oxidation. Journal Clinical Biochemistry
Hamsia M. A., Othmana F., Dasa S., Kamisahb Y., Thenta Z. C., Qodriyahb M.H., Zakariac Z., Emranc A., Subermaniama K., Jaarinb K. 2015. Effect of consumption of fresh and heated virgin coconut oil on the blood pressure and inflammatory biomarkers: An experimental study in Sprague Dawley rats. Alexandria Journal of Medicine
Iranloye B.O., Oludare G., Olubiyi M. 2013. Anti-diabetic and antioxidant effects of virgin coconut oil in alloxan induced diabetic male Sprague Dawley rats. Journal of Diabetes Mellitus
Maidin N.Q.H., Ahmad N. 2015. Protective and antidiabetic effects of virgin coconut oil (VCO) on blood glucose concentrations in alloxan induced diabetic rats. International Journal of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences. 
Kamalaldin N.A., Yusop M.R., Sulaiman S.A., Yahaya B.H. 2015. Apoptosis in lung cancer cells induced by virgin coconut oil. Regenerative Research. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz